Meke vještine kao nezaobilazan alat do uspjeha
Posjedovanje tehničkih vještina više nije jedini „ključ“ za ulazak u svijet uspjeha – u današnjem dinamičnom i brzo promjenjivom poslovnom svijetu sve više se ističe važnost mekih vještina (eng. soft skills).
Što su meke vještine?
Meke vještine uključuju ne-tehničke sposobnosti i znanja poput sposobnosti za timski rad, komunikaciju, prilagodljivost …
Osobe s razvijenim mekim vještinama sklone su stvaranju pozitivne poslovne klime te utječu na cjelokupni prosperitet organizacije. Teško ih je razviti i potrebno je duže vremena da se njima ovlada ako s njima nismo rođeni, za razliku od tvrdih vještina koje se stječu kroz životno iskustvo, karijeru i obrazovanje.
Neke od najvažnijih mekih vještina su:
- Komunikacijske vještine
- Razvijena emocionalna inteligencija
- Sposobnost timskog rada
- Sposobnost rješavanja problema
- Prilagodljivost
- Vođenje
- Upravljanje vremenom
Poslovi koji najčešće zahtijevaju meke vještine
Zaposlenici s razvijenim mekim vještinama najčešće su potrebni u onim zanimanjima gdje dolaze u izravan kontakt s klijentima. Njihova uloga iznimno je bitna budući da su oni odraz cijele organizacije.
Posebno su važne u sljedećim područjima:
- Menadžment i vođenje
- Prodaja i marketing
- Ljudski resursi, administracija
- Financije i savjetovanje
- Obrazovanje
Mogu li se meke vještine „naučiti“?
Vještine su to s kojima se rodimo te ih brusimo i unapređujemo tijekom života – kroz interakcije s ljudima, komunikaciju, razna iskustva. Za razliku od tvrdih vještina koje se stječu edukacijom, radom i praksom, poput poznavanja stranih i programskih jezika ili kodiranja, meke vještine teže je razviti. Potrebna je promjena „mentalnog sklopa“ iliti mindseta. Najvažniji korak je izlazak iz zone komfora a zatim i razvoj komunikacijskih vještina, kritičkog razmišljanja, vještine aktivnog slušanja i aktivacija samosvijesti. U razvoju mogu pomoći tečajevi, knjige, volontiranje i treninzi – no najbitnija je dobra volja i želja za napretkom.
Zaključak
Živimo u svijetu umjetne inteligencije, no emocionalna inteligencija je upravo ona koja je bitna u poslovnom okruženju. Iako poslodavci cijene razvijene „tvrde“ vještine jer označavaju manja financijska ulaganja, vremenske i ostale napore, ipak se sve više uviđaju „meke“ vještine. Radna atmosfera iznimno je bitna, kao i pozitivna slika cijele organizacije.
Kako steći nova znanja i na koji način možete upotpuniti svoj CV pronađite na linku.