Povratkom fakultetskih obaveza, otvaramo sezonu druženja po studentskim domovima, studentskih srijeda, ali i stresnih situacija kada počnu ispiti i kolokviji.
Također, napokon se otvaraju i menze – omiljena studentska mjesta kada je u pitanju hrana. U nastavku donosimo sve o menzama – cijenama, hrani, načinu plaćanja te onim menzama koje su proglašene najboljima.
Meni u menzama
U doba inflacije i vrtoglavo visokih cijena, donosimo dobru vijest – cijene u menzama i dalje ostaju niske! Svaka menza ima svoj dnevni meni koji se uglavnom sastoji od juhe, glavnog jela i salate ili voća te deserta.
Primjerice, u rasponu od 8 do 10 kn možete dobiti krem juhu od gljiva, teleći kotlet u umaku uz tijesto, kupus salatu i tiramisu kolač. Tipična su jela gotovo svake menze pohano meso, bolognese, mlinci, kupus salata te pomfri ili pire krumpir. Koje se jelo nalazi u ponudi, u svakom trenutku možete provjeriti na službenim web stranicama gotovo svake menze.
S druge strane, jedan od izazova s kojim se susreću studenti vegani jest premalen izbor jela. Ipak, s obzirom na to da veganska populacija postaje sve rasprostranjenija, na tom se problemu kontinuirano radi.
Plaćanje u menzama
Nakon što završite sa svojim jelom, tacnu s tanjurom vraćate na to predviđeno mjesto, a beštek odvajate od ostatka posuđa. Plaćanje se uglavnom vrši na blagajni pri izlasku iz menze. Ukoliko ne uzmete ništa, dobivate prazan račun, a izgubljeni račun plaća se do čak 50 kuna / 6,64 €!
Uz plaćanje gotovinom, plaćati možete i preko WeaPay aplikacije koja je plod Studentskog centra i Studentskog zbora. Novčana sredstva na aplikaciju uplaćuju se putem internet bankarstva ili pomoću kartice. Na žalost, kartično plaćanje u hrvatskim menzama ipak još nije zaživjelo.
Najbolje menze u Zagrebu
‘Sava‘ slovi kao mjesto koje ima dušu, a obilježila ju je i studentima omiljena menza – Studentski dom Stjepan Radić. Osim klasične menze, postoji i ‘brza menza’ u kojoj se možete počastiti pizzom, hamburgerom ili, kako i samo ime nalaže, ostalom brzom hranom.
Odeon, menza u kojoj prevladavaju studenti građevine, geodezije i arhitekture, privatna je menza pa su i cijene nešto skuplje u odnosu na ostale. Ipak, prema istovrsnom mišljenju velikog broja studenata, Odeon je nezaobilazna menza.
Cassandra, menza koja glasi kao ‘Fer-ova’, zbog blizine broji i mnogo studenata Filozofskog fakulteta, no znatan broj studenata raznih fakulteta izabrao ju je kao omiljenu.
Menza na kampusu Borongaj, prema odabiru studenata, također je jedna od omiljenih. Obzirom na velik broj fakulteta smješten na kampusu, često zna biti zauzeta te ćete se za svoj obrok ipak možda morati načekati – naoružajte se strpljenjem!
Zašto menze?
Ako prije predavanja osjetite glad, u pauzi između predavanja jedva čekate nešto pojesti ili se nakon fakultetskih obaveza poželite počastiti toplom juhom, zasitnim glavnim jelom i slatkim desertom, a pri svemu tome ne potrošiti pravo malo bogatstvo, menze su idealan izbor za vas!
Sve ono što ste čuli o menzama ipak je istina – niske cijene, dobra klopa i ugodno društvo.
Piše: Ana Marija Dugonjić