Studentski krediti
Živimo u vremenu rastuće inflacije i velike neizvjesnosti po pitanju gospodarske budućnosti. Biti student u Hrvatskoj nikad nije bilo skuplje. Stipendije od 500 ili 1000 kuna odavno nisu dovoljne čak ni za podmirivanje osnovnih životnih potreba. Ako nemate dobru financijsku podlogu, postavlja se pitanje – kako podmiriti troškove studentskog života?
Studentski krediti u Hrvatskoj
U svijetu studentski krediti dio su svakodnevice mladih. Nažalost, u Hrvatskoj i dalje iznimno mali broj studenata podliježe takvom načinu financiranja. Studentski krediti dostupni su svim redovnim i izvanrednim studentima (fizičkim osobama) preddiplomskih, diplomskih i poslijediplomskih studija u RH i inozemstvu. Otplaćivanje kredita moguće je odgoditi za završetak studija ili čak i do 12 mjeseci nakon diplomiranja. Kao i kod ugovaranja bilo kojeg drugog oblika kredita i ovdje je potrebno zadovoljiti uvjete kreditne sposobnosti banke. Ako ne postoje redovni prihodi, sudužnik (roditelj ili netko treći) koji može garantirati otplatu, nećete biti u mogućnosti ugovoriti kredit. Korištenje studentskih kredita prilagođeno je trajanju studiranja, u prosjeku do sedam godina. Tijekom tog razdoblja plaćaju se samo kamate koje se mogu podmirivati i iz dobivenih sredstava. Postoje dvije vrste kredita, kredit za školovanje i kredit za financiranje troškova života za vrijeme studija.
Uvjeti kredita
Studentske kredite u Hrvatskoj nude Zagrebačka banka, OTP, PBZ, HPB, Agram te Erste banka.
Zagrebačka banka nudi kredite za školovanje u iznosu od 1 500 do 150 000 HRK uz rok otplate od 13 do 84 mjeseci, dok je kod kredita za financiranje troškova života za vrijeme studiranja taj iznos nešto manji, od 500 do 5000 kuna mjesečno, uz jednak rok otplate kao i prethodni. Otplata se vrši u mjesečnim anuitetima, a trenutno se odobrava uz fiksnu kamatnu stopu od 4,50%. Potrebno je platiti i naknadu za obradu kreditnog zahtjeva u iznosu od 1% od kredita do najviše 400 HRK. Međuitm, korisnici Paketa za mlade oslobođeni su plaćanja te naknade.
Za razliku od ZABA-e, OTP nudi studentske kredite uz promjenjivu kamatu od 3,55% te ne naplaćuje troškove odobravanja kredita, a na njihovim stranicama također se može izračunati koliki kredit će biti odobren uz željeni iznos mjesečnog anuiteta i broja mjeseci.
I PBZ na svojim stranicama ima kalkulator za izračun stavki kredita, a za njihov Educa kredit kamatna stopa je također promjenjiva te iznosi 3,41%. Naknade za obradu zahtjeva ni ovdje nema.
Proces sklapanja ugovora
Za ugovaranje studentskog kredita, prvo se naravno mora podnijeti zahtjev. Zatim je potrebna preslika osobne iskaznice korisnika kredita i sudužnika, ako on postoji, te potvrda o studiranju i potpisana Izjava o suglasnosti davanja osobnih podataka. Tu je i dokumentacija za dokazivanje boniteta (kreditne sposobnosti). Ako se podnosi zahtjev za kredit za financiranje troškova školarine, iziskuje se i pisana potvrda obrazovne ustanove s iznosom troškova školovanja i prodavatelja ako se kreditom financira stručna literatura i oprema.
Nakon podnošenja dokumentacije i zadovoljavanja kriterija, sklapa se Ugovor o kreditu koji se ovjerava kod javnog bilježnika čije troškove financira sama osoba koja je korisnik, a u slučaju nedoumica postoji rok od 14 dana za odustajanje od ugovora bez razloga. Kod kredita za financiranje troškova života za vrijeme studija iznos se isplaćuje na tekući račun korisnika, dok kod kredita za obrazovanje na račun obrazovne ustanove ili prodavatelja čiji se troškovi podmiruju.
Otplata kredita vrši se u jednakim mjesečnim anuitetima, a moguće je odgoditi otplatu kredita za završetak studija. Za vrijeme korištenja plaća se kamata na dobivena sredstva u visini redovne kamatne stope.
Studentski krediti – da ili ne?
Iako studentski kredit zvuči kao dobra opcija za „brzo prikupljanje gotovine“, valja pripaziti na to hoćemo li ga zaista moći i otplatiti kada dođe vrijeme za to. Banke nude mogućnost početka otplate od godine dana nakon diplomiranja. Turbulentno razdoblje u kojem živimo nosi brojne neizvjesnosti po pitanju zapošljavanja nakon završenog studija. Marljivim i ambicioznim studentima koji studiraju kako bi zaista stvorili temelje za kvalitetnu budućnost, takvo što sigurno neće predstavljati problem. Međutim, kod ugovaranja kredita treba više puta promisliti je li nam on stvarno potreban ili troškove možemo podmiriti drugim izvorima financiranja.
Za više informacija posjetite – https://www.ekonomska-klinika.hr/savjetovanje/#racuni
Piše: Jelena Sajko